Cikkek listázása

Kézfogás a 15 éves Duna Televízióval

Magyar Karácsony

Szerző: Bodnár Zita

Világméretű meglepetéssel szeretne nézőinek kedveskedni a tizenötödik születésnapját ünneplő Duna Televízió. Adventben kezdi meg a Földet körülölelő „Kézfogás” akcióját, mellyel minden magyarul beszélő, és magát a nemzethez tartozó magyarnak kíván baráti jobbot nyújtani. Nagy népszerűségnek örvendett a 2004-es Magyar Karácsony, ezért a műsor sikerén felbuzdulva, ismét közösségek és családok fogadják be otthonaikba a Duna Televízió nézőit nem csupán a Kárpát-medencében, hanem a tengerentúlon is. A „baráti jobbot” elfogadták Észak- és Dél-Amerikában, Ausztráliában és a Kárpát-medencében élő családok, akiket advent négy szombatján közelebbről is megismerhetünk, hogy december 24-én este már kedves ismerősként nézzük, hogyan töltik a szeretet ünnepét távolban élő honfitársaink. A II. János Pál pápa áldásával induló Duna Televízió célul tűzte ki, hogy ha akár csak egy kézfogás erejéig is, de valóban az egész nemzet televíziója legyen.
Az ünnepi műsor keretében ellátogathatunk az Egyesült Államokba, New Brunswickba, ahol a Hajdú-Németh házaspár életébe kapcsolódhatunk be hálaadástól karácsony napjáig. László és Irén szülei 1947-ben, illetve 1953-ban menekültek el hazánkból. Négy felnőtt gyerekükkel és hat unokájukkal igazi nagycsaládot alkotnak. A família minden tagja magyar, akik aktív szerepet vállalnak a környék magyarságának életében, azonosságtudatának fenntartásában. Énekkart és tánccsoportot vezetnek, cserkészcsapatot irányítanak, sportklubot szerveznek, egyházközösségi képviselők.
Illusztráció

Caracas a műsor következő állomása. A Venezuelában élő nem latin származású kisebbségek között a magyar emigráció a legnépesebb. Honfitársaink három hullámban érkeztek ide. Az első csoport szociális okok miatt hagyta el hazánkat még a II. világháború előtt, a második politikai indíttatástól vezérelve 1945 után, a harmadik hullámmal pedig az 1956-os forradalom menekültjei jöttek. A Duna Televízió jóvoltából a Gazsó család látja vendégül a nézőket. A családfő, Gazsó Gábor ügyvéd, de fotószenvedélyét olyan tökélyre fejlesztette, hogy számos albuma is megjelent már, Venezuelát bemutató kötetét pedig állami ajándékként adják. Felesége, Enikő három gyermeküket nevelte, és mindig is tevékenyen részt vett a magyar közösség életében, így évtizedeken át cserkészparancsnokként működött. Gazsóéknál a helyi szokás szerint már december 6-án feldíszítik a karácsonyfát, a karácsonyt viszont magyar szokás szerint ünneplik.

Következő helyszín Ausztrália, ahol ilyenkor tombol a nyár. Hevesi-Nagy Péter három gyermek büszke édesapja. A család ősi cserkészdinasztia, a mai napig ápolják a tradíciókat. A Duna Televízió jóvoltából bepillantunk a család hétköznapjaiba a magyar Maci-klubon át a tengerparti programokig. Külön érdekességnek ígérkezik a „nyári” karácsony Sydney-ben…

Azonban nem csak a messzi országokban élő honfitársaink otthonába pillanthatunk be. A Duna Televízió azokat a magyarokat is felkarolja, akik ha elszigetelve, nagy nehézségek árán is, de még kitartanak és őrzik identitásukat. A Ceausescu-i Románia kínzó légköréből a 80-as évek közepén a csíkszeredai Traktorgyár mérnöke, Antal Imre és felesége, Ági gyermekeiket hátrahagyva Ausztriába szökött, ahol Imre a Siemens programfejlesztő mérnöke lett. Énekes-zenés műsoraikkal szolgálatot teljesítenek az ausztriai magyar közösségben. Az Antal család segítségével megízlelhetjük a bécsi ünnepi készülődést is.

Bogos Tivadar és Éva lát minket vendégül az al-dunai Székelykevén. A családon keresztül megismerhetjük az al-dunai székelyek mindennapi életét, a falu hírességeit, és láthatjuk, hogyan őrzik hagyományaikat a szerb tengerben szigetként magyarnak megmaradt Székelykeveiek. Láthatunk majd disznótort, táncmulatságot, kézimunkakört, huszárjátékot…

A moldvai csángó Pusztinában a Bálint család nyitja meg otthonát a nézők előtt. Négy gyermekük közül Tibike a gyimesfelsőloki katolikus gimnázium végzős tanulója. Az ő mindennapjain keresztül láthatunk bele a család életébe, ami igazi kuriózumokat rejteget. Nemcsak az archaikus magyar nyelv, hanem az aznapi betevőért folytatott mindennapi küzdelem sem jellemző más magyarlakta vidékekre. A gondok mellett láthatjuk, hogy itt még jókedvükben dalolnak és meséket mondanak az emberek egymásnak, a szegénység pedig nem lehet a finom karácsonyi étek akadálya…

Különleges módon az 50-es években a Hortobágyra kitelepítettek is vendégül látják a Duna Televízió nézőit. Az egykori birkahodály nem csupán a beszélgetés színtere lesz, hanem a szokásos éjféli misét is itt celebrálják.

Legfrisebb szám
Legfrissebb szám fedlapja
2010. június
Tartalom >>>