Cikkek listázása

XXIII. Ifjúsági világtalálkozó – A pápa Ausztráliai látogatása

A Szentlélek nevében Sydney-ben

Szerző: Körössy László

Fotó: wyd2008.org

A tőlünk mintegy húszezer kilométerre lévő „ötödik kontinens” idén július közepén (július 15. és 20. között) történelme legnagyobb eseménye elé néz. A hangulatot, a várakozás izgalmát fokozó, hírekkel, jelzőkkel nem fukarkodó ausztrál média így hirdette meg már hónapokkal, sőt évekkel ezelőtt a Sydney-ben sorra kerülő XXIII. Ifjúsági Világtalálkozót, amelyre XVI. Benedek pápa is ellátogat. Ez a pápa eddigi leghosszabb útja: a Szentatya néhány nappal a rendezvény előtt érkezik Ausztráliába, ugyanis itt tölti pihenő napjait, majd egy különleges és alaposan előkészített rendezvény keretében a Sydney-öbölbe hajózik, ahol tizennégy – fiatalokkal teli – kisebb hajó fogadja, valamint a parton gyülekező több mint százezres tömeg. A pápát az őslakosok köszöntik: a bennszülött ausztrálok, akiknek az ősei mintegy negyvenezer évvel ezelőtt már ott éltek a Föld legkisebb kontinensén. Talán sokan felfigyeltek arra az év eleji hírre, ami a magyarországi médiában is megjelent: Kevin Rudd ausztrál kormányfő ünnepélyesen bocsánatot kért a „fehérek” múltbeli asszimilációs politikájáért, amelynek keretében sok bennszülött gyermeket elszakítottak családjuktól, hogy fehér családokban neveljék fel őket. Idén februárban az őslakosok képviselői részt vehettek a fővárosban (Canberra) zajló törvényhozás első ülésszakának megnyitó ülésén. Elindult egy folyamat, ami a kormányzó szavai szerint a megbékélés további konkrét lépéseit vonja maga után.

Az őslakosok személyesen, valamint kultúrájukkal, művészetükkel – zenéjükkel, festményeikkel, hangszereikkel – is részesei lesznek az ifjúsági világtalálkozónak, amelyre közel háromszázezer fiatalt várnak a világ minden tájáról. Hazánkból mintegy félszázan utaznak ki Sydneybe, és a találkozón jelen lesz Cserháti Ferenc, a külföldi magyarok püspöke is, aki ez idő tájt látogatja meg az ausztráliai magyar katolikus közösségeket. Egyébként Európából több mint ötvenezren vesznek részt a találkozón, amelyet ifjúsági fesztivállal kötnek egybe. Jelen lesznek Észak-, Közép- és Dél-Amerika, Ázsia, sőt Óceánia hívő fiataljai is, valamint a mintegy százezer ausztrál, akiket már hónapokkal ezelőtt mozgósítottak a szervezők. Őszintén szóltak a sydney-i sajtóhírek arról is, hogy ugyan nagy számban vallják magukat katolikusnak az ausztrál kontinensen, de sajnos közülük kevesen gyakorolják vallásukat. Ezért sajátos akciót kezdeményezett George Pell bíboros, Sydney érseke, amikor mintegy ötezer címre indított el önkéntes fiatalokat, hogy bekopogva, megszólítva az embereket, feltárják előttük a lehetőséget, hogy részt vegyenek valami módon a világtalálkozón, akár úgy, hogy jelen vannak a rendezvényeken, akár úgy, hogy befogadnak egy-egy zarándokot otthonukba, akár más módon. Nagy felhajtás – gondolhatják a mindig kritikus hangok, és részben igazuk is lehet: az Ausztrál Katolikus Egyház a világtalálkozó idejére megkapta a 2000-ben megtartott olimpia csarnokait, helyszíneit, és számos neves támogató (távközlési és média konszernek, az autó- és élelmiszeripar több jelentős képviselője) adta nevét a sokszázezres rendezvényhez, ami (kiszámolták!) mintegy 231 millió dolláros bevételt hozhat az ausztrál gazdaságnak.

A pápa és a fiatalok: kapcsolatban egymással

A fiatalok azonban elsősorban nem az említett számadatok iránt érdeklődnek, őket sokkal inkább a találkozás lehetősége vonzza Sydneybe, a találkozás hívő kortársaikkal, a világ minden tájáról összesereglő keresztény emberekkel, és természetesen a katolikus egyházfővel, XVI. Benedek pápával. A fiatalok közti kapcsolatteremtés már a világtalálkozó előtt megkezdődött, amikor George Pell bíboros és Anthony Fisher püspök, a világtalálkozó szervezőbizottságának elnöke elindította a világtalálkozó hivatalos közösségi oldalát az interneten, amely a százhetven országból érkező résztvevő között virtuális kapcsolatot teremtett. A weboldal neve Xt3, ami a harmadik évezred keresztényeire (Xt=Christ), és egyúttal II. János Pál pápa egyik mondására utal: ő nevezte ugyanis a fiatalok kiváltságos feladatának, hogy Jézus Krisztus üzenetét hirdessék a világnak a harmadik évezredben.

A jól szervezett és a Vatikánnal szorosan együttműködő sajtó arról is hírt adott, hogy a Szentatya kezdeményezésére ezúttal nemcsak a világtalálkozókra jellemző, nagy záró misén lesz lehetőség közelről is találkozni a pápával, aki pápamobilon körbejár a zarándokok több ezres csoportjai közt kialakított útvonalon, hanem – igaz, csak a kiválasztottak számára – exkluzív találkozókra is sor kerül.

Különleges ebéden vehet részt az a tizenkét fiatal, aki a rendezvény egyik napján egy asztalnál étkezhet, beszélgethet XVI. Benedekkel. Ketten képviselik Ausztráliát, társaik pedig a többi kontinenst, valamint asztaltársaságukban lesz egy pápua új-guineai meg egy új-zélandi fiatal is. A pápa ellátogat egy olyan sydney-i városrészbe is, ahol hátrányos helyzetű fiatalokkal találkozik. A St. Mary-katedrálisban – ahol egyébként megáldja majd a katedrális új oltárát is, amelyet a nagy esemény emlékére emeltek – szeminaristák előtt mutat be szentmisét. A találkozások közé sorolhatjuk persze a július 20-i záró szentmise egyik jelentős mozzanatát is, amikor a pápa huszonnégy fiatalt bérmál, akik számára minden bizonnyal felejthetetlen élmény lesz a szentség vétele. Az ausztrál püspökök minden egyházmegyéből választottak fiatalokat, a tizennégy kiválasztott között a legfiatalabb 16, a legidősebb 43 éves, rajtuk kívül pedig további tíz külföldi fiatal veszi fel a nagykorúság szentségét. Arról már múlt havi számunkban hírt adtunk, hogy a zarándokok naponta kapnak majd egy SMS-t a pápa aznapra szánt gondolatával, és arról is szóltunk már, hogy a záró szentmisét követő napon XVI. Benedek pápa különleges kihallgatást tart a rendezvény szervezésében segítő önkéntesek számára, hogy megköszönje munkájukat.

Elmélyülés a hitben, találkozás a szentséggel

Számos különlegességgel készültek a szervezők a világtalálkozóra, ami nyilvánvalóan sokaknak a helybéli természeti szépségek élvezetét is jelenti, de ahogy George Pell bíboros fogalmazott, a fiatalok számára a legfontosabb „a hitünkben való elmélyülés” lesz. Ezt készítette elő a pápa terjedelmes levele, ami a találkozó mottóját – „Amikor leszáll rátok a Szentlélek, erő tölt el benneteket, és tanúim lesztek!” (ApCsel 1,8) – bontja ki nagy témák szerint, és konkrétan kitér a bérmálás szentségének fontosságára is.

A zarándokok már az úgynevezett előtalálkozó napjaiban különböző ausztrál városok (Melbourne, Adelaide stb.) helyi plébániáin is részt vehettek előadásokon, szociális jellegű szolgálatokban, megismerve az ottani hívő közösséget is. És ne felejtkezzünk el a Sydney utcáin haladó keresztútról sem, amelynek révén a „kívülállókban” is életre kaphatnak a hit csírái. A július 18-i keresztút stációi az egész városban láthatóak lesznek. Nem hivatásos szereplők ezrei működnek közre az egyes jelenetekben. A közszolgálati televízió közvetítése és az átvételek révén pedig több száz millió ember bekapcsolódhat a keresztútjárásba. George Pell bíboros érsek szerint ez lesz az egyik legmélyebb hatást kiváltó eseménye a találkozónak.

Ha pedig valaki betér a világtalálkozó ideje alatt a St. Mary-katedrálisba, akkor ott láthatja majd az 1990-ben boldoggá avatott Pier Giorgio Frassati testereklyéjét, amelyet erre az időszakra Torinóból Sydneybe szállítottak. A fiatalon (huszonnégy évesen – a szerk.) elhunyt Frassati sportot, humort is kedvelő, vidám természete, valamint Istenhez fűződő kapcsolata és embersége rendkívül jelentős inspirációt adhat a fiataloknak, akik ezúttal láthatják fiatalos szépségét is – mondta Anthony Fisher segédpüspök.

A hitbeli élmények, megerősítő gondolatok „csúcsidőszaka” azonban mégis a nagy találkozó idején zajló katekézisek sorozata lesz, amelyet a záró mise pápai beszéde zár.

Ahogy az ausztrálok fogalmaznak: kihívás és öröm ez a találkozó az egész kontinens számára, és azon belül az ausztráliai és óceániai egyház számára is, hiszen az idei világtalálkozó és a pápalátogatás a hitben való megújulást, az újraevangelizáció szellemének erősödését hozhatja a kontinens és a szigetvilág népeinek.

Legfrisebb szám
Legfrissebb szám fedlapja
2010. június
Tartalom >>>