II. Szeged–Csanádi Egyházmegyei Lelkipásztori Napok
„Asztalt terítesz nekem…”
Szerző: Márton Gábor

Csoportbeszélgetés
A találkozót Kondé Lajos pasztorális helynök nyitotta meg, aki az ősz beköszöntével jellemzően kialakuló bezárkózás ellen szólva idézte Jézus szavait: „köztetek ne így legyen!” Az egyházmegye előrelépéséhez más lelkületre van szükség, mellyel túllátunk saját közösségeinken, kíváncsiak tudunk lenni más egyházközségek életére, és észrevesszük, mit tanulhatunk egymástól.
Kapcsolatban egymással
A rendezvényt idén tavasszal is megelőzték az esperesi kerületek képviselőivel való találkozások, melyek eredményeit Gulyás Péter, az Egyházmegyei Pasztorációs Centrum vezetője és Keszeli Sándor, a Szegedi Hittudományi Főiskola tanára foglalta össze. Az előtalálkozók során száznegyven egyházáért felelősséget vállaló ember közös gondolkodásának gyümölcseként született meg a Kapcsolatban egymással című munkaanyag. Ez tartalmazza az egyházközségek kapcsolatfelvételi sikereit, és összegzi a sokféle szintű tapasztalatot: plébániai, plébániák közötti, település szintű, ökumenikus, egyházmegyei, országos, nemzetközi, „csillagközi” (Szentlélek)…
A kapcsolatok legjellemzőbb típusai: a testvéri együttlét, a nyitott kapu programok (teadélután, filmklub, táncház, koncert), a közös projektek (tábor, hittanos találkozó, szolidaritás éjszakája) és a találkozók (egyházmegyei családnap, családos lelkigyakorlat, lelkészkör).
A sivatagon csak a karavánok jutnak át
A lelkipásztori napok nyitóelőadását Jávorka Lajos, Kecskemét–Széchenyiváros plébánosa tartotta Az Egyház: közösségek közössége címmel, melyben a II. Vatikáni Zsinat tanítását saját egyházmegyei és plébániai pasztorációs tapasztalatain keresztül aktualizálta. A ma is köztünk élő Jézust szinte észre sem vesszük, igen általános a kesergő nosztalgia: régen jobban összetartottak a közösségek, ma a szekularizáció miatt egyre kevesebb az élő, működő egyházi csoport. XVI. Benedek pápa szavait idézve – „a sivatagban a magányos ember elpusztul, csak a karavánok jutnak át rajta” – felhívta a figyelmet az elidegenedő világban betöltendő feladatunkra: a Szentháromság közösségét kell megjelenítenünk a Földön. A közösségi élet fejlesztésén a lelkipásztoroknak és híveknek egyaránt munkálkodniuk kell: „A közösség közted és köztem kezdődik, az Egyház emberi kapcsolatok által építi önmagát”.
Az előadást műhelymunka követte, mely során az egyházmegyét szimbolizáló fára a résztvevők felhelyezték az aktívan működő közösségeket – a fa gyümölcseit. A felírt projektek mellé a kapcsolattartó személyek neve és elérhetősége került, hogy ebből hamarosan egy mindenki számára elérhető egyházmegyei címtár készüljön.
Az egyházmegyéért felajánlott taizéi lelkiségű esti szentségimádást hangulatos teaház követte, ahol lehetőség nyílt a személyes kapcsolatok építésére, erősítésére.