Cikkek listázása

Szent Imre-év az 1000 esztendeje született herceg emlékére

Teljes életet élni a Gondviselés útján járva

Szerző: Ambrus Sz. András

„Uralkodjál mindnyájuknak felette békességesen, alázatosan, szelíden … mindig elmédben tartván, hogy … semmi fel nem emel, hanem ha az alázatosság” – olvasható a latin nyelven készült becses középkori királytükörben, az Intelmekben, melyet István készíttetett fia számára. A Székesfehérvári Egyházmegye által szervezett, 2006 novemberében kezdődő Szent Imre-év eseményeiről, a magyar ifjúság patrónusának időszerűségéről Spányi Antal megyés püspök mondta el gondolatait.
Árpád-házi Szent Imre herceg, a magyarok első királyának és a regensburgi udvarból érkezett Boldog Gizellának a fia valószínűleg 1007-ben született Fehérváron, a mostani Barátok temploma helyén álló egykori királyi palotában. „Apai és anyai öröksége kétféle, de…mindkettő a hősiességnek, a hivatásnak, a heroizmusnak hagyománya” – írja Sík Sándor. Nem ő volt az elsőszülött, amint arról a Képes Krónikából értesülünk. Gyermekkorában bizonyára egyházi pályára szánták, ezzel is összefügg gondos oktatása és szüzességi fogadalma. Bátyja, Ottó korai halála után azonban trónörökössé lépett elő. Szellemi és lelki fejlődésére – szülei után – legnagyobb hatással a Velencéből érkező, európai műveltségű Szent Gellért püspök volt. A tehetséges, a barokkos ábrázolások hangulatától eltérően férfias és határozott fiatalemberre apja komoly hadvezetési és diplomáciai feladatokat bízott, melyekben Imre sikeresnek bizonyult. István 1031-ben Székesfehérvárott már fiának megkoronázására készült, amikor szeptember első napjaiban, vadászat közben Imrét egy vadkan halálra sebezte. Az akkor épülő fehérvári bazilikában így koronázás helyett a temetés szertartása következett… Ezután ajánlotta István király hazánkat Szűz Mária oltalmába. Imrét 1083-ban apjával és Gellérttel együtt emeltette oltárra László király, akit azóta ugyancsak Árpád-házi szentjeink között tisztelünk.

Szent Imre ezeréves ünnepe, rövidségében is rendkívül jelentős életútja mellett nem mehet el könnyedén Székesfehérvár városa – érzékelteti Spányi Antal püspök atya. A jubileumi év 2006. november 5-i megnyitójára szeretettel várják a szervezők az ifjúsággal foglalkozókat és mindazokat, akiknek fontos a magyarság – múltjából erőt és példát merítő – jövője. A 2007. februártól augusztusig látható kiállítás szándéka, hogy szentjeink életét embert formáló erejükben, személyiségük valódi oldalait fölmutatva hozza közel a látogatókhoz. A márciusi tudományos ülés ugyancsak a szentek életét vizsgálja, korukkal, önmagukkal, esetenként családjukkal folytatott küzdelmeik tükrében. Az áprilisi ifjúsági fesztivál számos helyszínnel és ese­ménnyel várja a kalandokra bátor fiatalokat, Szent Imre útján szellemük és lelkük, küldetéstudatuk erősödésére. Az ősi búcsújáróhely, Bodajk lesz a helyszíne a pünkösdi egyházmegyei találkozónak és a szeptemberi ifjúsági zarándoklatnak.

Az időponthoz kötött események mellett sok egyéb tartalmas programot találhatunk: pályázatok iskoláknak és fiataloknak szentjeink és művészi ábrázolásuk kapcsán; espereskerületi programok a kapcsolatok és közösségek erősítésére; zarándoklatok Imre herceg nyomán és élete helyszínein; elmélkedéshez alkalmas kurzusok anyagai Szent Imre életéről, kapcsolódásáról időszerű problémáinkhoz, hiszen a szentek – így Imre vagy a 800 éve született Árpád-házi Szent Erzsébet – mindig az éppen őket szemlélő emberek életéhez és korához szólnak…Ők értelmezik számunkra a „legyen meg a te akaratod” megélését: fölismerték élethelyzetükben a Gondviselést, tudtak azonosulni vele, így vált életük eredményessé, boldoggá és teljessé.

Prohászka Ottokár írta 1930-ban: „Szent Imre hivatása az, hogy eszményt hirdet, példája kihat századokra, s nemzetének nagyobb szolgálatot tesz, ha az erény uralmát benne biztosítja, mint ha az országot arasznyi uralmával boldogítja.”

Legfrisebb szám
Legfrissebb szám fedlapja
2010. június
Tartalom >>>