Cikkek listázása

Cultura Nostra Kárpát-medencei történelmi vetélkedő

Egy verseny, ami több mint információk számonkérése

Szerző: Dénesi Tamás

A középkori Kárpát-medencét behálózták a bencés apátságok, és ez a spirituális-kulturális hálózat is hozzájárult Magyarország egységéhez. A bencés apátságokban kezdetektől tanítottak és neveltek, hazánk első monostora és iskolája is Pannonhalmán működött. Ebben a gondolatban gyökerezik az a történelmi vetélkedő, amelyet immár hatodik alkalommal hirdetünk meg Kárpát-medencei magyar középiskolásoknak.
A vetélkedő „szakmai felelőse” a Pannonhalmi Főapátság. Mivel a verseny a határon túli magyar középiskolásokat is szeretné megszólítani, és mivel a főapátság kiváló kapcsolatban áll a Rákóczi Szövetséggel, kezdetektől e két intézmény szervezi és bonyolítja le a Cultura Nostra történelmi vetélkedőt. Már a verseny címével is sugalltuk, hogy ez a verseny több szeretne lenni, mint információk számonkérése. Egy-egy történelmi kor minél alaposabb megismertetése a célunk. Ezt irodalom-, művészet-, egyház- és mentalitástörténeti feladatok is segítik, próbálunk olyan kérdéseket is megfogalmazni, amelyek megválaszolásához a diákoknak a korabeli ember világába kell beleélniük magukat. A verseny döntőjének helyszínét mindig valamelyik bencés intézmény (Pannonhalma, Tihany, Győr) biztosítja, az első 10 csapat nyári jutalom­utazása pedig szintén a magyar kultúra fontos helyeit keresi fel. A vetélkedő helyszíneivel és programjával is a „mi kultúránkat” akarjuk közelebb vinni a résztvevőkhöz. A diákok a nyári jutalomút keretében Pannonhalmán megtekinthetik az apátságot, megnézhetik a könyvtár és a levéltár régi dokumentumait, orgonahangversenyt hallgathatnak, és mivel a borkultúra is része a magyar kultúrának, az Apátsági Pincészetet és borait is megismerhetik. Támogatóink révén Bábolnán a világhírű ménes lovain lovagolhatnak, Herenden porcelánt készíthetnek. A jutalomúton Tihanyt és Veszprémet is felkeressük.

Mindezeken túl a döntőbe jutottak véleménye alapján elmondhatjuk, hogy a vetélkedő nagy értéke a családias, baráti légkör, ami talán már nem is a bencés kultúra, hanem a bencés lelkiség fontos része. A verseny résztvevőinek (diákok, felkészítő tanárok, szakmai zsűri, szervezők) emberi és szakmai kapcsolatai a későbbiek folyamán is meghatározóak lehetnek, találkozhatnak hazai és határon túli fiatalok, kapcsolatba kerülhetnek leendő egyetemisták és későbbi egyetemi tanáraik. A zsűri tagjai mindig az adott korszak kiváló szakemberei, akik meglepetten szokták megállapítani, hogy egyik-másik diák akár egy egyetemi szigorlaton is megállná a helyét. A korábbi zsűrik tagjai voltak többek között: R. Várkonyi Ágnes, Érszegi Géza, Fazekas István, Gergely András, Katus László, Korzenszky Richárd, Solymosi László, Szovák Kornél.

A vetélkedőre jelentkező három fős csapatoknak idén Magyarország dualizmus-kori történetével kell megismerkedniük. Jelentkezéseket november 30-ig fogadunk el. Az első, regionális forduló írásbeli feladatsorát 2007. február 13-án a Kárpát-medence különböző városaiban oldják meg a résztvevők. Az első 10 csapat már győztesnek érezheti magát, hiszen ők nemcsak a Pannonhalmi Főapátságban március 30. és április 1. között megrendezendő döntő, hanem a július elejére tervezett jutalomutazás résztvevői is egyben. Jelentkezni elsősorban a www.bences.hu/cn/ weblapunkon, továbbá a CULTURA NOSTRA H-9090 Pannonhalma, Vár 1. és a culturanostra@osb.hu címeken lehet. A Pannonhalmi Főapátság honlapján (www.bences.hu), illetve az említett címeken további információk szerezhetők a versenyről.

Legfrisebb szám
Legfrissebb szám fedlapja
2010. június
Tartalom >>>