Cikkek listázása

Az ország első, egész egyházmegyét átfogó, kórházi lelkigondozó-hálózata

Többet a betegeknek!

Szerző: Faragó Artúr

A napokban áll munkába a Váci Egyházmegye 13. lelkigondozója. Az egyházmegye klinikai lelkigondozást végző világi munkatársai már meglévő egy-két humán diplomájuk után választják ezt a hivatást, miután gyakran saját életükben tapasztalták meg, mekkora szükség van valakire, aki a szenvedő mellett áll. Közel két évvel a Váci Egyházmegye Kórházpasztorációs Tervének megszületése után dr. Faragó Artúr, az egyházmegye kórházlelkésze ír a megtett útról.
Eleget teszünk-e a betegekért? Élünk-e minden lehetőséggel? Milyen új utakon érdemes járnunk a betegek szolgálatában? – ezek a kérdések foglalkoztattak több embert a Váci Egyházmegyében. Válaszul 2004. június 28-án került aláírásra a Váci Egyházmegye Kórházpasztorációs Terve. Ez a dokumentum megfogalmazza, hogy a mai egészségügy csapdája a technicizálódás, a betegség mint probléma megoldása, miközben maga a beteg ember mintha jelen sem lenne félelmeivel, gondjaival. Az egészségügy hatalmas gépezete még akár olajozottan és hatásosan is működik, mégis elsikkad valami fontos. Idő és igyekezet hiányában személytelen esetté válhat a gyógyulni vágyó. Ilyenkor nem a teljes ember gyógyul, nem az „egész”-ségét szolgáljuk.

Ha visszatekintünk a rendszerváltás előtti évekre, sokszor az egyháziak hősies helytállásával találkozunk, ahogyan eljutott a pap egy-egy beteghez a szentségeket kiszolgáltatni, vagy ahogyan ezt segítették akár többen is. Utána a szokásos átmeneti lelkesedés következett ezen a téren is. A plébánosok kórházi szentmiséket tartottak, részt vettek kórházi ünnepségeken, az egyház képviselőit különféle testületekbe választották be. Lassan lecsitultak ezek a mozgolódások is, hivatkoz(t)unk a paphiányra vagy a betegek részéről az igény hiányára, holott gyakran csak az időpontok nem megfelelőek, amikor a szentmisét próbáljuk tartani, vagy maga a módszer nem megfelelő, ahogy a betegekhez közeledünk.

Éppen ezért a kórházpasztorációs terv is új utat mutat: a kórházi lelkigondozás szakirányát. Ez olyan út, amelyen járva meg tudunk olyan betegeket is szólítani, akik egyébként nem találkoznak a hivatalos egyház képviselőivel, mert esetleg nem akarnak gyónni-áldozni.

A megszólításnak az a célja, hogy a beteg mellett legyünk. Nem megtéríteni, hanem megérteni szeretnénk, és segíteni, hogy ő is megértse saját útját, lehetőségeit. Ezen az úton gyógyulhat a test mellett a lélek is: választ kapnak a félelmek, a kételyek, oldódik az egyedül hagyott beteg magánya, kiszolgáltatottsága. Vallásosságunk nem azért van, hogy mindenkit arra kényszerítsünk, hanem hogy legyen erőnk, szeretetünk a betegekkel foglalkozni. És e szeretet miatt kérdeznek rá utána hitünkre és annak forrására.

És eközben már a jelenbe érkeztünk: a napokban áll munkába az egyházmegye 13. lelkigondozója. Olyan középkorú, világi munkatársakról van szó, akik a klinikai lelkigondozást mint mesterséget tanulják. Már meglévő egy-két humán diplomájuk után választották ezt a hivatást, mert gyakran saját életükben tapasztalták meg, mekkora szükség van valakire, aki a szenvedő mellett áll. A szakmai hátteret a Klinikai Lelkigondozók Ökumenikus Egyesülete és a Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézete biztosítja. A Váci Egyházmegye Kórházlelkészi Szolgálata lelkigondozóinak fizetését a váci püspökség biztosítja, ezzel is tanúsítva, mennyire fontosnak tartjuk ezt a szolgálatot.

Az egyházmegye területén 14 kórház található körülbelül 6600 betegággyal. A lelkigondozók a legtöbb helyen most már szinte családtagként vesznek részt a gyógyító munkában. Saját maguk is kezdeményezik a segítő beszélgetéseket, de a betegek, a hozzátartozók vagy a gyógyító személyzet tagjai is kérhetik ezt. A lelkigondozók vallási felekezettől függetlenül rendelkezésére állnak mindenkinek. Ha olyan kéréssel találkoznak, a beteghez saját vallásának lelkészét hívják.

A lelkigondozói hálózat kiépülése után önkénteseket kezdtünk el toborozni. Igény van arra, hogy a lelkigondozó szakmai segítsége mellett mások egyszerűen jelenlétükkel, látogatásukkal támogassák a beteget, így többet tudunk együtt lenni azokkal, akiknek esetleg egyáltalán nincs hozzátartozójuk, akik teljesen magukra hagyottak kórházi tartózkodásuk során.

A Beteszda-fürdőben panaszolta a béna: „Uram, nincs emberem…” Bízunk abban, hogy egyre több betegnek tudunk válaszolni szolgálatunk munkatársaival, tudjuk szolgálni a lélek gyógyulását.

Legfrisebb szám
Legfrissebb szám fedlapja
2010. június
Tartalom >>>