Cikkek listázása

Nézőtér

Szerző: Nevelős Zoltán, Vajda Judit

Fehér tenyér

A Tamara rendezőjének, Hajdu Szabolcsnak új filmje, a Fehér tenyér nem véletlenül nyerte el a 37. Magyar Filmszemlén többek közt a legjobb rendezőnek járó elismerést, a külföldi kritikusok díját és a közönségdíjat. A valós eseményeken alapuló tornászfilm (a rendező saját gyermekkorának és egykori tornász bátyja életének történéseit használta fel) egy Dongó nevű tornászról szól, aki visszavonulása után Kanadába megy edzősködni, és rögtön egy kezelhetetlen tanítvánnyal találja szemben magát. Hogy közelebb kerüljön a fiúhoz, Dongó maga is ismét edzeni kezd, így a végén még a nagy visszatérésnek is tanúi lehetünk. A csúcspontot jelentő képsorok párhuzamos vágással mutatják be a felnőttkori visszatérést és egy gyermekkori debütálást, mely a férfi egész életére kihatott.

Bizonyítás (Proof)

Régen láthattunk már olyan filmet, amit a matematika ihletett. Legutóbb talán az Egy csodálatos elmét. A Bizonyítás akár ennek női változata is lehetne: főszereplője egy fiatal nő, egy zseniális matematikus szintén matematikus lánya, aki éppen apja halálát próbálja feldolgozni. Catherine gyászát nehezíti rámenős nővére, aki mindent elkövet, hogy kézbe vegye 27 éves húga életének irányítását, továbbá egy új szerelem, ami összekuszálja egy kicsit az amúgy is labilis lányt. Sorozatos visszaemlékezések során derül ki, hogy a legtöbb zsenihez hasonlóan Catherine apja is zavart elméjű volt, és a film utolsó fél órájában azt követhetjük nyomon, hogy a lány vajon apja tehetségét, elmebaját vagy esetleg mindkettőt örökölte. A film főszerepében nagyszerűen teljesít Gwyneth Paltrow, aki méltó partnere az apát játszó Anthony Hopkinsnak.

Sziriána (Syriana)

A kőolaj is pusztít, mint a kábítószer – példázza Stephen Gaghan rendező, aki a Traffic Oscar-díjas forgatókönyvében a kábítószer véres-tragikus világáról készített monumentális tablót, a már rendezőként is jegyzett Sziriánában pedig a kőolajipar egyének és országok sorsát irányító természetéről készít rajzot, sok szálon futtatva az elbeszélést, sok szereplőt alkalmazva arab trónörököstől amerikai titkosügynökig, nagyhatalmú vállalatigazgatótól nincstelen vendégmunkásig. Dokumentumízű felvételek, életszerű színészi alakítások (többek között George Clooney, Christopher Plummer, Matt Damon) teszik megrázóvá ezt az elsősorban kérdések feltevésére ösztönző filmet: hatalomról, a világ átformálásáról, az egyéni felelősségről.

Rokonok

A Rokonok legfőbb erényét Móricz Zsigmond írói tehetségének és Szabó István rendező éles szemének köszönheti. A film alapjául szolgáló regény ugyanis több mint hét évtizeddel elkészülte után is aktuális. Kopjáss Istvánt, a fiktív Zsarátnok város egyik jelentéktelen tanácsnokát egy véletlennek köszönhetően hirtelen főügyésszé nevezik ki. A férfi lassanként nemcsak egyre sokasodó rokonokkal, Berci és Béla bácsikkal, Kati nénikkel szembesül, hanem egy olyan – egyszerre nagyszabású és pitiáner – panamával, amely behálóz mindent és mindenkit, aki belekeveredik. A film elsőrangú színészi alakításokkal ábrázolja egy férfi küzdelmét, aki megpróbál szembeszállni a korrupcióval és a becstelenséggel, de mivel saját maga sem tud tiszta maradni, a végén szükségszerűen elbukik…

Legfrisebb szám
Legfrissebb szám fedlapja
2010. június
Tartalom >>>