Cikkek listázása

Árvízi Emléknap a cserkészekkel a Dóm téren

Az együttlét örömének vonzásában

Szerző: Bérdi Péter

1879. március 12. 

A dél-alföldi nagyváros, Szeged több száz éves történelmében ez az egyik legemlékezetesebb dátum. A Tisza és a Maros találkozási pontja nemcsak kedvező földrajzi helyzetet biztosít, hanem szörnyű veszélynek is kitette a város lakóit. A mederszabályozás óta a Tiszán gyakorlatilag akadálymentesen levonuló árhullámok ereje ezen a napon megmutatta, mire is képes. A petresi gát átszakadása után néhány nap alatt Szegedet is elérte az ár. A keskeny utcácskákat szegélyező, falusias családi házak kártyavárként dőltek össze a feltartóztathatatlanul hömpölygő, jéghideg folyóvíz sodrásában. A több mint 6000 épületből – szinte csak emlékeztetőül – 2-300 ház maradt fenn; a többit mind lerombolta a víz. Mivel a város alacsony fekvésű volt, a beáramlott 3-4 méter mély víz még napokig áztatta a város utcáit, így az életben maradtak a magasabb épületeken, valamint a romba dőlt házak tetején próbáltak ideiglenes menedéket találni. A szörnyű esemény után azonban – felocsúdva az átélt borzalmakból – a város népe gyors építkezésbe kezdett. Nemzetközi segélyekre is támaszkodva, alig néhány év alatt korszerű, merőben új arculatot varázsoltak a városnak, melyet immár a megerősített gátak oltalmaztak. 

2006. március 11.

127 évvel később a borzalmas természeti csapáson túl az azt követő összefogásra, bajtársiasságra, kitartásra és önzetlenségre emlékezhetünk. A szegedi belvárosi plébánia már második alkalommal kért fel bennünket, cserkészeket, eme neves városi emléknap megszervezésére, lebonyolítására. Mint ahogy maga a cserkészet is, természetesen programjaink is mindenki felé nyitottak és teljesen ingyenesek.

Jó néhány cserkészvezető civiléletbeli elfoglaltságai ellenére hónapok óta fáradhatatlanul dolgozik azon, hogy egy élvezetes programokkal teli napot biztosítson a szegedi és a távolabbról érkező polgároknak, cserkészeknek egyaránt. Az emberek boldog és vidám együttléte méltóképpen megtestesíti azt a reményt, melyet a katasztrófasújtotta szegediek fektettek egy olyan város felépülésébe, ahol nem a veszélyérzet kovácsolja össze, hanem az együttlét öröme vonzza egy helyre a polgárokat.

Szeged egyik főterét, a Dóm teret ékesíti a hitet és összetartást szimbolizáló Fogadalmi templom. Természetesen mi is itt gyűlünk össze, ezt a teret választottuk az emléknap színhelyéül.

A szokatlanul zord időjárás ellenére már tavaly is több mint ezren vettek részt a sokrétű kikapcsolódást biztosító programokon. Éppen ezért idén még szélesebb választékkal szeretnénk az érdeklődök kedvében járni. Az egészen kicsiket gyerekekkel évek óta foglalkozó fiatal vezetőink egy állandó játéksátorral várják. A nagyobbak monumentális programokat is találhatnak (óriásjenga, óriássakk, élőcsocsó, twister stb.), de izgalmas időtöltést kínál a labirintusjáték, a homoktolvajjáték, a tájolós játék, valamint a történetösszerakós játék is.

A kézműveskedés széles palettáját is kipróbálhatják az érdeklődők (üvegfestés, rézdomborítás, gyöngyszövés, csuhébaba-készítés, kovácsmesterség, tojásírás, fakanálbáb-készítés, raffiázás, sógyurmázás, szövés stb.) Mindezen kívül tűzzsonglőrök bemutatójára, íjászatra, lovaglásra, zenekarok fellépésére, ostorpattogtatásra, esti tábortűzre, valamint püspöki szentmisére is sor kerül.

Egy kiállítósátorban a cserkészek életformáját is megpróbáljuk bemutatni. A belvárosi plébánia a dóm tornyába való feljutást is biztosítja erre a napra némi belépődíj ellenében.

Március 11-én délelőtt 10 órától este 9 óráig mindenkit nagyon sok szeretettel várunk a Dóm térre! A rendezvénnyel kapcsolatos további információ az Árvízi Emléknap honlapján található: www.cserkesz.hu/arvizinap.

Legfrisebb szám
Legfrissebb szám fedlapja
2010. június
Tartalom >>>