Cikkek listázása

Bemutatjuk a Martineum Felnőttképző Akadémiát

A képzés mindenkinek joga és kötelessége

Szerző: Vincze József, Pados Katalin

Fotó: MFA

Az 1989-es rendszerváltás tájékán merült fel az igény, hogy a felnőttképzéssel foglalkozó szakképző intézmények mellett legyen általános felnőttképzéssel foglalkozó is, hiszen az embernek nem csupán szakmai ismeretekre van szüksége, hanem az életminőség kialakításában, a különböző élethelyzetekben és állapotokban is igényli az eligazodást segítő tájékozódási pontokat.
A Martineum Felnőttképzési Akadémia jelmondata kezdettől fogva II. János Pál pápa alábbi kijelentése: „A képzés nem egyesek kiváltsága, hanem mindenkinek joga és kötelessége.”

Az akadémiát mint a Szombathelyi Egyházmegye iskolarendszeren kívüli felnőttképző intézményét Katolikus Továbbképző Intézet néven dr. Konkoly István szombathelyi püspök alapította 1992. november 11-én. 2001. február 1-től Martineum Felnőttképző Akadémia néven működik. Az akadémiának, amely 2003-tól akkreditált intézmény – Horváth József pápai prelátus az igazgatója.

Keresztény értékek mentén

Az akadémia fennállásának több mint 10 évében sajátos fejlődésen ment keresztül. A kezdeti, szinte csak egyházi jellegű programok után egyre nyitottabbá vált a társadalom számos kérdése iránt. Kínálatában egyre inkább helyet kaptak egyrészt a családi életet segítő, másrészt a társadalmi életben való eligazodást nyújtó programok. Az akadémia alapvetően általános felnőttképzéssel foglalkozik, de vannak szakképzési programjai is. Ezzel egyidejűleg az intézmény koordinálja az egyházmegye családpasztorációját és ifjúsági munkáját is. Horváth József igazgató egyben a Szombathelyi Egyházmegye ifjúsági és családreferense is. Az intézmény képzései a humán és keresztény értékrend mentén fogalmazódnak meg, és elsősorban a szellemi tisztánlátást, az élet dolgaiban való eligazodást kívánják elősegíteni.

A Martineum Felnőttképző Akadémia keresztény érték mentén szervezi programjait, koordinálja működését alapító okiratának szellemében. Az egyházi alapítású intézmény mégis nyitott minden jó kezdeményezés felé.

Az alapító okiratában foglaltak szerint a II. vatikáni zsinat határozatai szellemében célja, hogy:

– segítse a Magyar Katolikus Egyház megújulását, a lelkipásztorok és hívők vallásos hitének elmélyülését és tevékeny gyakorlását;

– működjék közre abban, hogy a mai magyar társadalom tagjai a katolikus tanításokat, a keresztény kultúrát és erkölcsöt minél szélesebb körben megismerjék;

– járuljon hozzá a keresztény szellemiségű közéleti célok megvalósításához, a keresztény értelmiség képzéséhez.

Célkitűzései között fontos szerepet játszik a párbeszéd a különböző vallásokhoz és felekezetekhez tartozók között. Ennek szellemében hirdet fórumokat különböző politikai és világnézetet vallók között is. Az intézmény nem igényeket akar kielégíteni, hanem igényeket kíván teremteni. Értékteremtő és közvetítő kíván és kívánt lenni mindig.

Egy modellértékű családpasztorációs struktúra

2002. február 9-én indította el dr. Konkoly István megyés püspök a Szombathelyi Egyházmegye új családpasztorációs stratégiáját. A főpásztor a referensek és a bizottság feladatait konkrétan meghatározta, annak koordinálását a Martineum Felnőttképző Akadémiára bízta. A Családpasztorációs Bizottság munkájához a Martineum erős intézményi és strukturális hátteret biztosít. A bizottság munkája révén létrejött egy országos viszonylatban is modellértékű egyházmegyei családpasztorációs struktúra. A Családpasztorációs Bizottság – amely rendszeresen az akadémián ülésezik – legfontosabb programjai az esperesi kerületi családtalálkozók, egyházmegyei családfesztiválok, adventi családi lelki napok, közösségépítő találkozók. Az egyházmegye családközösségeinek képviselői természetesen mindig képviseltetik magukat az országos és nemzetközi családprogramokon is. A meglévő családközösségek munkája az egyházmegyei programokon új lendületet kapott. Lehetőségük nyílt egymás megismerésére, tapasztalataik átadására, ugyanakkor tanúságot tettek a keresztény család értékéről.

Ahol minden feltétel adott

Az akadémia konferenciaközpontként is működik, ahol rendelkezésre áll:

– 150–200 fő befogadására alkalmas konferenciaterem,

– 3, egyenként 20–25 fő befogadására alkalmas kiselőadó-terem,

– egyidejűleg 70 főt tudunk elhelyezni 1–2–3 ágyas szobáinkban,

– ezen kívül rendelkezésre áll egy 150 adagos konyha,

– az ebédlőben pedig egy időben 120 fő étkezhet.

Az akadémia nemcsak a saját és vendégprogramjain résztvevők számára tud szállást és étkezést biztosítani, hanem mindazoknak, akik ezt igénylik. A környezeti adottságok nagyon kedvezőek. A képzésekhez, a lelki-szellemi elmélyüléshez, a közösségi élmény létrejöttéhez a város egyik legszebb, legcsendesebb zöldövezeti részében, a Kálvária-dombon elhelyezkedő épületegyüttesben minden feltétel adott. Az akadémián 20 főállású munkatárs dolgozik azért, hogy a résztvevők és vendégek hiánytalanul és megfelelő színvonalon megkapjanak minden szükségeset.

Legfrisebb szám
Legfrissebb szám fedlapja
2010. június
Tartalom >>>